Jubiler Białystok | Radosław Świeńciński

Jak wybrać Pierścionek Zaręczynowy


Pieścionek Zaręczynowy z brylantem Jubiler Białystok

 

Pieścionki zaręczynowe

można podzielić na:

Pierścionki z diamentem – od 1277 roku, kiedy to książę Austrii Maksymilian podarował Marii Burgundzkiej pierścionek z diamentem, jest on uznawany za idealny pierścionek zaręczynowy. Diament jest najtrwalszym kamieniem szlachetnym i symbolicznie oznacza trwałość i niezmienność uczucia, jakim mężczyzna obdarza wybrankę.
Pierścionki z szafirem – szafir jest niebieskim kamieniem szlachetnym, który mieni się w promieniach słońca. Szafir symbolizuje pokój, niezmienność i przyjaźń. Dla miłośników sztuk magicznych jest to kamień napełniony poza ludzką siłą, który łączy świat żywych ze światem umarłych. Co ciekawe, nie wszystkie szafiry są niebieskie, ponieważ mogą one mieć odcień czarny, fioletowy, albo nawet żółty. Pierścionki zaręczynowe z szafirem będą najlepiej pasowały do pań, które często noszą ubrania w zimnych barwach, tj. w bieli, zieleni czy w kolorze niebieskim.
Pierścionek z rubinem – podobnie jak szafir, ma szczególne właściwości. Zwykle rubiny nie są zbyt duże, mają co najwyżej 5 karatów. Rubin dzięki swojej czerwonej barwie przywodzi na myśl namiętność i miłość. Stąd też idealnie nadaje się na pierścionek zaręczynowy. Będzie odpowiedni dla pań lubiących czerwień.
Pierścionek ze szmaragdem – szmaragd to zielony kamień szlachetny, który ma szczególnie intensywną barwę. W wiekach średnich kamień ten postrzegany był jako dzieło diabła, ale z czasem zapomniano o takiej charakterystyce szmaragdu.
Pierścionek z ametystem – ametyst jest kamieniem sakralnym, symbolem czystości i jednocześnie duchowości. Ma barwę filetową z różnymi odcieniami. Symbolizuje trwałość uczuć i wierność.
Pierścionek z tanzanitem – tanzanit jest obecnie jednym z najdroższych kamieni szlachetnych, ponieważ występuje bardzo rzadko, wyłącznie u podnóża Klimiandżaro. Jego złoża są niewielkie, z uwagi na co kamień osiąga ogromne sumy. Jest to unikalny i oryginalny pierścionek.

 

Kiedy diament staje się brylantem

Jeśli już zdecydujemy się na najbardziej klasyczny pierścionek z diamentem, warto znać rodzaje jego szlifów. W handlu i w języku potocznym mianem brylantów określa się zwykle wszystkie oszlifowane diamenty. Chociaż dla ścisłości w terminologii jubilerskiej brylant to diament formy okrągłej z pełnym szlifem brylantowym.
Szlif brylantowy uznawany jest za szczyt osiągnięć mistrzów tego zawodu. Brylant najdokładniej wpisuje się w postać stożkowego wycinka kuli, pozbawionego jego najbardziej wierzchniej części. Cechy szlifu brylantowego: zawiera nie mniej niż 57 faset (56 +1), okrągła rondysta, co najmniej 32 fasetki i tafla w górnej części, co najmniej 24 fasetki (i niekiedy kolet, tzn. spłaszczony szpic) w dolnej części.
Ciekawostką niech będzie fakt, że oszlifowany diament traci aż 50% swojej pierwotnej masy.
Diamenty są wartościowymi kamieniami, przez co same pierścionki z tymi kamieniami są drogie, choć ich przedział cenowy jest bardzo rozciągnięty Na wycenę diamentów wpływa ich czystość, masa i barwa. Jeśli nie stać cię na zakup pierścionka z prawdziwym diamentem, możesz zdecydować się na o wiele tańszy pierścionek z cyrkonią, która jest kamieniem syntetycznym, który blaskiem i estetyką jest spokojnie w stanie dorównać brylantowi ma jednak zdecydowanie mniejszą trwałość.
Wybierając pierścionek zaręczynowy, powinniśmy zwrócić uwagę na typ oprawy kamienia. Chroni ona go i jednocześnie spełnia rolę estetyczną. Kamienie mogą być osadzone w koszyczku, w łapkach lub w pełnej oprawie. Najlepiej wyeksponowane są w oprawie delikatnej, ale jednocześnie najlepiej chronione są przez całą oprawę.

 

Białe złote czy różowe?

Kolejny wybór dotyczy metalu szlachetnego, z jakiego wykonany jest pierścionek. Możemy wybierać z takich metali jak złoto, srebro, tytan i platyna. W zakresie złota mówimy o różnych jego odcieniach. Bardzo popularne w ostatnim czasie się białe i różowe złoto. Białe złoto znakomicie imituje droższą platynę. Jeśli chcemy, aby białe złoto nie matowiało, ani nie czerniało, powinno być poddane procesowi rodowania, czyli pokrycia rodem. Jeśli wybranka serca jest alergikiem, nie powinno się kupować dla niej pierścionka z białego złota, ponieważ zawiera ono domieszkę niklu, który bardzo często jest czynnikiem uczulającym.
Najpopularniejszy jest pierścionek wykonany z żółtego złota. Jest ono stosowane do wyrobu biżuterii już od wieków. Jest metalem miękkim, dzięki czemu łatwo się kształtuje. Jubilerzy dodają do niego różne domieszki, aby metal stał się twardszy i bardziej wygładzony. Istnieją pierścionki wykonane z dwóch, albo nawet trzech rodzajów złota. Jest to alternatywa dla niezdecydowanych na konkretny rodzaj złota.
Kupując złoty pierścionek zaręczynowy, sprawdźmy, jaką ma on próbę. Czyste złoto jest metalem bardzo miękkim, podatnym na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym potrzebny jest kompromis pomiędzy estetyką a trwałością. Najczęściej polecaną i oferowaną próbą jest tzw. "czternastka", która w nomenklaturze jubilerskiej ma różne nazwy (585, 14 karatów, próba numer 3 i inne). Obrączki wykonane ze złota w tej próbie oferowane są w przystępnych cenach, a przy tym charakteryzują się wysoką trwałością i nienaganną estetyką
Najczęściej spotykane są trzy próby złota:
Próba 585 – pierścionki wykonane ze złota o tej próbie są najbardziej trwałe, dlatego te właśnie są dostępne w salonach Jubiler Terpiłowscy
Próba 333 – jest to odmiana dużo tańsza, bo zawartość złota jest dużo niższa, przez co kolor wyrobów jest jasnożółty a biżuteria szybko śniedzieje.
Próba 750 – obrączki ze złota o próbie 750 są dość miękkie i bardziej podatne na zarysowania i odkształcenia.

 

Wybór rozmiaru pierścionka zaręczynowego

Wybór odpowiedniego pierścionka zaręczynowego niewątpliwie jest trudny. Dokonanie decyzji odnośnie stopu metalu, czy kamienia szlachetnego, a także po prostu wyglądu pierścionka, spędza sen z powiek mężczyznom, którzy planują się oświadczyć. Następnym problemem jest dla nich wybór pasującego dla ich wybranki serca, rozmiaru pierścionka.
Generalnie, pierścionek zaręczynowy powinien pasować na serdeczny palec lewej ręki. Dobrym sposobem na określenie dobrego rozmiaru jest ustalenie go na podstawie obwodu pierścionka, jaki kobieta nosi na co dzień. Można go podkraść wybrance, albo też zdać się na własne „oko”. Wielu panów wie, że po założeniu pierścionka wybranki na mały palec u dłoni, wchodzi on na przykład do kostki. To również całkiem niezły sposób na zmierzenie pierścionka. Jeśli jednak zupełnie nie wiemy, jaki to ma być rozmiar, wybierzmy salon jubilerski, który wykonuje usługi zmniejszania i zwiększania rozmiaru pierścionków na życzenie klienta. Jeśli nie trafimy w rozmiar, zawsze będzie można wówczas dopasować pierścionek do właściwego palca, niektóre modele można zwiekszać / zmniejszać tylko o np. 2-3 rozmiary.
 

 

Tradycja czy orginalość?
Dla mężczyzn hołdujących tradycji poleca się zakup klasycznego pierścionka zaręczynowego z diamentem, osadzonym w białym lub żółtym złocie. Dla osób lubiących niestandardowe rozwiązania polecane są pierścionki wykonywane na zamówienie. Jubiler ustala z Klientem projekt - render 3D i dopiero wtedy następuje wycena i produkcja. Często Klienci życzą sobie modele katalogowe z niewielkimi przeróbkami, które nadadzą pierścionkowi indywidualności.
Tradycyjne pierścionki zaręczynowe mają oprawiony jeden kamień na obrączce. Jednakże niekoniecznie musimy taki pierścionek kupować. Jeśli wiemy, że nasza partnerka lubi oryginalną biżuterię, możemy pokusić się o inny kamień niż diament, który oprawiony będzie fantazyjnie. Zawsze jednak pamiętajmy, żeby pierścionek odpowiadał gustowi kobiety. To nic, że nam podobają się oryginalne pierścionki, pierścionek zaręczynowy ma podobać się wybrance.
Grawer wewnątrz pierścionka
Na pierścionku nie można wygrawerować za dużo, ponieważ z reguły ma on dosyć cienką obrączkę. Zmieści się tam jednak data zaręczyn lub poznania, czy też inicjały zakochanych.
 
Decyzja o wyborze odpowiedniego pierścionka zaręczynowego powinna być gruntownie przemyślana. Nie jest ona łatwa dla mężczyzny, jeśli nie ma on wsparcia w postaci przyjaciółki przyszłej narzeczonej, mamy czy siostry. Pierścionek zaręczynowy to symbol miłości i oddania mężczyzny do kobiety, dlatego powinien być on szczególny. Przede wszystkim jednak, powinien podobać się kobiecie i pasować na jej palec. W końcu to ona ma go nosić do końca życia. Zdarza się dziś, że nowoczesne pary razem wybierają się do jubilera po odpowiedni pierścionek zaręczynowy. Na pewno unika się w ten sposób pomyłki przy wyborze pierścionka, jego stylu i rozmiaru, aczkolwiek znika gdzieś element zaskoczenia, niespodzianka oświadczyn.
 

 

Producent Pierścionków Zaręczynowych w Białymstoku

Pierścionki zaręczynowe z brylantami / diamentami to nasza specjalizacja i pasja od wielu lat. Wiemy, że wybór pierścionka zaręczynowego powinien być przemyślany i dopasowany stylem do charakteru wybranki dlatego zaprazamy Państwa do kontaktu.